Városi Egészségügyi Intézmény Gyomaendrőd Védőnői Szolgálat

A védőnői szolgálatunk, és tevékenységünk bemutatása. Segítségnyújtás, mint mindig.

Ebben a menüben megtalálható cikkek:

  • Gyermekkori otthoni balesetek megelőzésének tízparancsolata
  • Kiskamaszok nevelése - 16  tipp szülőknek
  • Beszoktatás a bőlcsődébe



A GYERMEKKORI OTTHONI BALESETEK MEGELŐZÉSÉNEK TÍZPARANCSOLATA:


1.   Már újszülött kortól gondoljunk arra, hogy a baba leeshet, soha ne hagyjuk magára!

2.   Polcokat, bútorokat, ajtókat rögzítsük, ne rántsa magára, ne csapódjon rá!

3.   Lépcső fel- és lejáróra tegyünk biztonsági rácsot!

4.   Hosszú zsinórok, szíjjak, fejnél hagyott ruhadarabok fulladásveszélyt okozhatnak!

5.   Konnektorokat vakdugóval védjük, elektromos eszközhöz ne férjen kisgyerek!

6.   Apró tárgyak ne kerüljenek kicsik kezébe!

7.   A vegyszereket, tisztítószereket magasan és zárt helyen tároljuk!

8.   A gyógyszereket mindig gondosan zárjuk el!

9.   Forrázás, égés egy életre szóló nyomot hagyhat!

10.   Az ablakokat biztonsági zárral lássuk el!




Kiskamaszok nevelése - 16 tipp szülőknek

Szülők és családi élet

Egy 10 és 14 év közötti gyerek szülőjének lenni nem könnyű feladat! A kiskamaszok szüleinek szembesülniük kell gyerekük gyors testi-lelki változásaival.


A szülőknek ugyanúgy, mint a gyerekeknek, meg kell szokni, hogy gyorsan változik a testük, a hangulatuk, a függetlenség utáni vágyuk, és szembesülnek a szabályok elleni lázadással. Egy trükk vagy technika sem érvényes bármely szülőre vagy gyermekre.

Ötleteket ajánlunk, melyek segítenek a jó kapcsolat kialakításában szülők és kiskamaszok között, ugyanakkor segít megoldani a felmerülő problémákat. 

Építs pozitív kapcsolatot!

1. Hallgasd meg érzéseit! Amikor a gyerek problémáival fordul feléd, vagy amikor erős érzelmeket fejez ki, célszerű, hogy mondj valamit, mint például: "Tudom mit érzel" - ez segít neki, hogy tudja, megérted őt.

2. Ne feledd, gyermeked az előserdülő- és serdülőkorban sok változáson megy keresztül. A függetlenség növekedése és a parancsok elleni lázadás normális. Serdülőkorban sok fiatal szabad szeretne lenni, több időt tölteni a barátokkal, és több időt magukban. A pimaszság és a hátad mögötti beszéd normális, még akkor is ha, szeretnéd tudtára adni, hogy ezek a dolgok elfogadhatatlanok.

3. Vegyétek figyelembe jó cselekedeteit, dicsérjétek különlegesen és sokszor. A fiatalok jobban tanulnak a pozitív gesztusokból (bátorítás és extra kiváltságok), mint a negatívakból (elrettentés és a kiváltságok elvesztése).

4. Jutalmazd meg jó magaviseletéért!

5. Tervezd meg az időt a szórakozásra a családdal! Az eltöltött szórakozási idő segíthet, hogy a nehéz pillanatokat együtt lépjetek át. Hagyd, hogy a gyerekek ötleteikkel segítsenek a családi események megtervezésében és a családi kimenőkben.

6. Gyakorold a szemlélődő meghallgatást! Amikor együtt dolgoztok a fiatalokkal egy probléma megoldásán, álljatok meg, és foglaljátok össze, amit ő mondott, így a fiatal tudni fogja, hogy valóban meghallgattad. Állj ellent a kísértésnek, hogy kritizáld, vagy hogy erkölcsi beszédet tarts.

7. Töltsetek időt együtt! Az együtt töltött idő, fiaddal vagy lányoddal, egy különleges pillanat lehet mindkettőtöknek. Ez az együtt töltött idő megerősíti gyermekedben, hogy igazán törődnek vele. Tölts időt sorba minden gyermekeddel a családban! Együtt reggelizhetnétek, játszhatnátok egy játékot, vagy elmehetnétek sétálni, gyalog vagy biciklivel.

8. Használjátok ki az időt beszélgetésre, amíg vezetsz. Számos szülő tölt sok időt az autóban gyermekével, amikor tanulni, a meccsekre, vagy vásárolni viszik gyermekeiket. A gyermekek nyitottabbak lehetnek ebben a környezetben, mint otthon. 

9. Beszélj neki az értékekről! Használj más lehetőségeket, mint beszélni arról, hogy mi történt az iskolában. Beszélhettek a hírekről vagy egy show-műsorról, hogy megvitassátok az értékeiteket. Ne felelj kiskamaszodnak, ő tudja, hogy mit gondolsz, és mit tartasz fontosnak.

10. Tartsatok családi összejöveteleket! Szánjatok időt minden héten a családtagokra. Meghatározhattok egy programot, tervezhettek vicces dolgokat, amiket együtt csináltok, és ahol szembesülhettek a gondokkal is. Indítsatok bókokkal, és fejezzétek be kóstolgatással vagy egy játékkal.

Problémákba ütközve

11. Használd az "én" szót! Gyereked számára fontos tudni, hogy mit gondolsz, miért, és mit akarsz tőle. 

12. Használj természetes következtetéseket! Hagyd, hogy a gyermek tanuljon abból, amit tett. Tapasztalja meg, mi történik, amikor nem veszed észre tetteit, ha nem kap erkölcsi oktatást, és nem mented meg bizonyos helyztekben.

13. Logikus következtetések használata. A különleges szabályokra vonatkozó következtetéseket vonjátok le közösen gyermekeddel. Ezek kapcsolatosak kell legyenek a szabályok megsértésével, méltányos és tiszteletteljes viselkedést mutatva. Ne feledd, a szabályok és következtetések változhatnak, ahogyan a kiskamasz növekszik és fejlődik. Azonban minden korosztályban szükség van szabályokra. Fontos, hogy a szülők közöljék előzetesen a gyermekekkel ezeket a szabályokat, egyértelmű módon.

14. Oldjátok meg együtt a problémákat! Dolgozzatok össze a gyermekeddel, meghallgatva és tiszteletben tartva nézőpontjait, megoldásokat keresve, és kiválasztva a lehetőségeket. Mivel serdülőkorban van, hatékonyabb előre megbeszélni, hogy hogyan oldjátok meg a problémákat, amelyeket tiszteletben kell tartania - vita nélkül!

15. Kövesd a döntéseket! Miután megállapodtatok, továbbra is emlékeztesd gyermekedet erről a megállapodásról. A mindennapi következetesség a szülők és/vagy partnerek között és a helyzetek felett az egyik fontos alapelv, amit a szülőknek nem szabad elfelejteni.

16. A tizenéves kor egy változó kor - neked és a tizédzsereknek is. Keress információkat, amik segítenek megérteni azokat a változásokat, amelyeken a serdülők átmennek, és hogy mit csinálhatsz te, mint szülő, hogy segítsd a pozitív fejlődést. Beszélgess más szülőkkel, más ötletekért és segítségért! Olvass könyveket a tizenévesek fejlődéséről! Beszéljetek a gyermekeddel, és próbáljatok megoldást találni! Meg fogsz lepődni, hogy ha komolyan veszed őket, a fiataloknak sok jó ötletük van. Tartsd észben, sohasem késő új megoldásokat találni a tizenévesek problémáira. Annak ellenére, hogy ők azt hiszik, hogy már elég nagyok, mindig tartsd szem előtt, hogy még sok év áll előttetek, hogy kiépítsetek egy pozitívabb kapcsolatot. Valahol mélyen a kiskamasz és a tizenéves ugyanaz a gyermek, akit szerettél és irányítottál mint baba és kisgyerek. A kihívások ellenére, a kamaszkor jó időszak lehet számodra is és gyermeked számára is. Szerezz ismereteket, hogy egy tapasztalt, bölcs és megfontolt szülő lehess!


Beszoktatás a bölcsődébe

A mai társadalomban sokszor szükség van arra, hogy az anya is dolgozzon, ezért gyermekét bölcsődébe kell adnia. A beszoktatás azonban kritikus pontja lehet annak, hogy gyermekünk miként viszonyul új helyzetéhez.

A bölcsődei beszoktatás fontossága

A bölcsődébe történő beszoktatás a gyermek életkorából fakadó igényei miatt többlépcsős, elhúzódó folyamat. Két formája ismert hazánkban is, az egyik a fokozatos, a másik pedig az anyás-fokozatos.
E kettő közül, amennyiben lehetőség van rá, érdemes az anyás fokozatos típusút választani, melyben egy szülő vagy hozzátartozó (nem feltétlen csak az édesanya) segíti a kicsi beilleszkedést az új közegbe. Az anyás-fokozatos beszoktatásnak a gyermek, a szülő és a bölcsőde szempontjából is van előnye.
A kisgyermeknek kevésbé megterhelő érzelmileg, hogy egy gyökeresen új helyet szülei vagy rokonai támogatásával ismerhet meg. A bölcsődei dolgozók közvetlen a szülőtől ismerhetik meg a gyermek egyedi igényeit, és ennek megfelelően tudják alakítani a gyermek gondozását. És végül, de nem utolsósorban, a szülő is alaposan megismerheti gyermeke elhelyezésének körülményeit, így számára is könnyebb lesz napközben a bölcsődére bízni gyermekét.

A beszoktatás menete

Az anyás-fokozatos beszoktatás átlagosan két hétig tart, ami alatt folyamatosan nő a bölcsődében eltöltött idő és csökken az anyai, illetve szülői-hozzátartozói jelenlét. Pontos menete előre nem meghatározható, hiszen minden apróság különböző, és ezért eltérő az új helyre, a szülő távozására adott reakciójuk.
A beszoktatás gördülékenyebbé tételében fontos szerepe van annak, hogy a gyermek ritmusának megfelelően bármely napszakban történhet, és hogy az első hétben a szülő folyamatosan elérhető gyermeke számára. Az első három-négy napban a bölcsődében a szülő feladata az, hogy gyermekét ellássa. Eközben a gondozónak módja van annak megfigyelésére, hogy a gyermek mihez szokott hozzá, miként eszik, miként teszik tisztába, vagy miként altatják el. Természetesen a szülő ilyenkor csak saját gyermekével foglalkozhat, ám a saját gyermekével való foglalkozás más okból is lényeges. A kisgyermeknek a megváltozott környezetében állandó pont édesanyja vagy valamely rokona jelenléte, így könnyebben tud alkalmazkodni.

Az első néhány nap módot ad arra is, hogy a gondozó megpróbáljon a kicsihez közeledni, étellel kínálja, játsszon vele. A harmadik-negyedik naptól az első hét végéig a szülői gondoskodás szerepét folyamatosan átveszi a dadus, a szülő pedig eleinte csak rövid időre, majd egyre huzamosabb ideig magára hagyja gyermekét. Ilyenkor még a bölcsődében marad egy erre a célra szánt helyiségben, annak érdekében, hogy gyermeke magához tudja hívni, de az első hét végétől már erre sincs szükség. A szülő otthagyhatja csemetéjét a bölcsődében, a második hét folyamán egyre hosszabb és hosszabb ideig, míg végül ki nem alakul az új menetrend, melyben állandósul a naponta bölcsődében töltött idő nagysága.

Legjellemzőbb nehézségek

A beszoktatás szinte sosem teljesen zökkenőmentes, mind a gyermeknek, mind pedig a szülőnek meg kell tanulnia megbirkózni ezzel az új szituációval. Ez óhatatlan nehézségekhez vezet, melyek közül a leggyakoribb, hogy a kisgyermek nehezen viseli el az édesanyjától való elszakadást.
Az anya távozásakor felsír, dacos vagy haragos lesz. Ezt a számára fájdalmas élményt segít legyőzni az anya vagy más rokon elérhetősége.

A harmadik-negyedik nap után a kicsi egyre több időt tölt édesanyja nélkül, ám ő vissza-visszatér, ami a gyermekben megerősíti annak képzetét, hogy édesanyja bármikor elérhető. Ennek kialakításához arra is szükség van, hogy a gyermek, ha nagyon nehezen viseli el szüleitől való megfosztottságát, behívhassa a másik helyiségben tartózkodó rokont. A fokozatosság módszernek eredményeként a gyermek megszokja az új helyzetet, hisz tudja, hogy édesanyja vissza fog érte jönni.
Egy másik jellemző nehézség, ha a gyermek nem csak szüleit, hanem megszokott környezetét hiányolja. Ilyenkor célszerű befejezni aznapra a beszoktatást, és hazavinni a gyermeket, hiszen így érti meg, hogy bölcsődében csak napközben lesz, de az nem váltja fel otthonát. A tapasztalatok szerint a bölcsődéből való hazakívánkozás csak az első napokban jelentkezik és néhány eset után megszűnik, amint a kicsi megszokta az új helyet.

Összegzés

A bölcsődébe való beszoktatás ezen módja ugyan időt vesz igénybe, de a gyermek későbbi új helyzetekbe történő beilleszkedésének modellje lehet. Ha úgy érzi, hogy biztonságban van és szerettei, a régi szeretett környezete mindig elérhető, könnyebben birkózik majd meg a hasonló kihívásokkal, az óvodai és az iskolai élethez való hozzászokással.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 3
Heti: 24
Havi: 75
Össz.: 37 076

Látogatottság növelés
Oldal: Ismertetők
Városi Egészségügyi Intézmény Gyomaendrőd Védőnői Szolgálat - © 2008 - 2024 - gyevedonok.hupont.hu

A HuPont.hu egyszerűvé teszi a weblapkészítés minden lépését! Itt lehetséges a weblapkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »