Ebben a menüben szeretnénk feltüntetni azoknak a könyveknek a listáját, melyeket érdemes elolvasni, mert hasznos dolgokat tudhattok meg belőle, vagy csak egyszerűen szórakoztatóak, vagy mindkettő!
Penelope Leach: Picik és kicsik
A mi szüleink még Benjamin Spock útmutatását követték, amelyet mára Penelope Leach többször átdolgozott könyve váltott le. A szerzőnő célja, „hogy segítsen a szülőknek levetkőzni szükségtelen bűntudatukat, és megtalálni a gyerek számára hasznos megoldásokat.” A könyv érdeme a gyermekközpontú szemléletmódban rejlik, amely szabálygyűjtemény helyett ahhoz segíti a szülőket, hogy fejlődő gyermekük szemszögén keresztül láthassák a világot, és saját magukat. A csecsemőkortól egészen az iskolás korig kapunk gyakorlati tanácsokat. Okos tippjei megkönnyítik a kezdeti gyerekfegyelmezési gondokat.
Reichlin Gail és Caroline Winkler: Túlélő kalauz szülőknek
Rohanásban élő, kisgyermekes szülők számára összeállított kézikönyv, amelyben pszichológusok a gyereknevelés legkülönfélébb, hétköznapokban előforduló problémáira adnak gyors és hatékony válaszokat. Negyven fejezetből épül fel a kalauz, és minden fejezet három részre tagolódik: általános kérdésekre adott gyereknevelési megoldások; szakértők és szülők tanácsai; pozitív végszó. Elég egy-egy fejezetet felütnünk, hogy hasznos ötletekkel gazdagodjunk, amelyiket aztán a saját családunkra kreatívan átalakíthatunk. A gyerekeken látjuk meg viszont, hogy milyen nagy sikere is van az okos ötleteknek.
Jan-Uwe Rogge: Kell a gyereknek a korlát
Sok szülő és pedagógus számára okoz problémát a korlátok felállítása. Korlátok nélkül pedig a gyerekek elkezdik irányítani a felnőtteket, és ezzel sérül a gyerekek és nevelők tiszteleten alapuló kapcsolata. Ráadásul azok a gyerekeknek, akiknek egyedül kell eldönteni, hogy mi a jó és ami a rossz, hol a határ, meddig mehetnek el - belül nem boldogok, hiszen ez nem egy könnyű feladat. Az elbizonytalanodott szülők ebből a könyvből megbizonyosodhatnak afelől, hogy a gyerekeknek szükségük van a korlátokra. Megtudjuk, hogy mikor és milyen korlátozásokat kell meghúznunk és hogyan kell a gyakorlatban alkalmaznunk.
Thomas Gordon: PET- A gyereknevelés aranykönyve
Kommunikációs elvről van szó a könyvben, amely azt mutatja be, hogyan lehet egyenrangú módon kifejezni az igényeinket a nevelés során úgy, hogy ne legyünk agresszívek vagy behódolók. A Gordon-módszer arra tanít, hogy nyílt kommunikációval vállaljuk fel az érzelmeinket, „én- üzenetekkel” tudatosítsuk az igényeinket úgy, hogy önmagunkat és egymást tiszteljük. Belegondoltunk már, hogy mit érez a késve hazaérkező gyerek, amikor úgy fogadjuk, hogy „na végre, hol jártál idáig”? Ha ezt lefordítjuk én-üzenetre, akkor így hangzik: „Örülök, hogy megjöttél, mert már nagyon aggódtam érted.” Ilyen és ehhez hasonló helyzeteken keresztül vázolja a könyv, hogyan lehet érzelmileg erős, megbízható kapcsolatot kialakítani gyerekeinkkel, legyenek akárhány évesek.
Adele Faber - Elaine Mazlish: Beszélj úgy, hogy érdekelje, hallgass úgy elmesélje
Ez a könyv a gordoni elveken nyugszik, annak egy gyakorlatiasabb útmutatója. Praktikus, életszerű, szemléletes tanácsokat ad a mindennapokra, hiszen minden fejezet végén képregény és táblázat foglalja össze az elméletet. Hatékony alkalmazásával könnyebben segítjük gyerekünket az önállósághoz, az érzéseik feldolgozásához. Szülőként megtanulhatjuk a dühünket úgy kifejezni, hogy közben ne bántsuk és alázzuk meg gyermekünket. Arra is kapunk tanácsokat, hogyan dicsérjünk, ezáltal a szülői eredményességünk is jobbá válik. Rajta, próbáljátok ki!
Jo Frost: Szuperdada
Manapság nehéz szülőnek lenni. A társadalom nagyot változott. Amikor én gyerek voltam, az öcsémmel nyugodtan lemehettünk a térre játszani anélkül, hogy szüleinknek aggódniuk kellett volna. A mai szülők állandóan reszketnek a gyerekükért. Szinte naponta közöl a média valamilyen szörnyűséges hírt, amelyből kiderül, hogy a világ veszedelmes. Az ember már nem tudja, mihez tartsa magát. Ráadásul szülőként mintha az egész világgal versenyezned kellene. Nem tudod elengedni magad egy percre sem, és nem mersz az ösztöneidre hagyatkozni, mert mások állandóan eldicsekszenek vele, hogy a gyerekeik milyen tehetségesek, jó tanulók és rendesek. Vannak, akik lubickolnak szerepükben. Mások egyáltalán nem, nekik ezt a szerepet tanulniuk, érteniük és gyakorolniuk kell. Viszont minél többet tud az ember a gyereknevelésről, minél többet olvas és beszél róla másokkal, annál biztosabban hozza meg a maga döntéseit. Bízz magadban! Gyerekeink fölnevelése a legfontosabb feladat, melyet az élet ránk oszt. Ez azonban nem jelent feltétlenül kínlódást és terhet. Szülőnek lenni öröm és boldogság! - Jo Frost
Suttogónak eredetileg azt nevezték, aki különleges képessége folytán pusztán türelemmel és halk szavakkal lecsillapít egy megvadult lovat. Tracy Hoggnak ilyen rendkívüli tehetsége volt a síró kisbaba megnyugtatásához, ezért hívják őt is suttogónak a hálás szülők. Az Amerikában hihetetlenül népszerű szerző könyvéből Ön is mindent megtudhat, amit egy csecsemő gondozásáról és neveléséről tudnia kell. Legjobb, ha először a várandóssága alatt olvassa el, hogy megismerkedhessen Tracy alapelveivel, melyek a leghatékonyabb hagyományos és modern nevelési módszereket ötvözik, és ha ezekre támaszkodik, voltaképpen bármilyen problémát orvosolhat majd. Ha a baba megszületett, már tudni fogja, mitől eszik és alszik jól, miért sír, mitől nyugszik meg, milyen "szórakozásra" vágyik, és hogyan lehet elejét venni annak, hogy az egész családot az uralma alá hajtó kis zsarnok váljék belőle. Sok más mellett azt is tudni fogja, hogyan szoptassa és/vagy tápszerezze, fürdesse és masszírozza, mikor és mivel kezdje meg a szilárd étel bevezetését; és nem utolsósorban: hogyan birkózzon meg a gyermekágyi depresszióval, miként szervezze meg az életét és törődjön önmagával. Külön erénye a könyvnek, hogy kitér az iker- és koraszülésből, valamint az örökbefogadásból adódó kérdésekre is, érdekessége pedig a baba- és az önismereti teszt, amelyek sokkal több tanulsággal szolgálnak, mint gondolnánk!
Kikészíti egy-két éves gyermeke szüntelen követelőzése, hisztizése és engedetlensége? Aggódik, hogy talán nem fejlődik a megfelelő ütemben? Nem tudja eldönteni, mikor és hogyan szoktassa bilire, milyen játékokat vegyen neki, hogyan bírja rá, hogy éjszaka aludjon, méghozzá a saját ágyában? Forduljon ismét Tracyhez! A suttogó titkai nemzetközi sikert aratott első kötete után itt a folytatás, amely a kisgyermekkor elejének (1-2. év) egyszerre gyötrelmes és örömteli időszakával foglalkozik. Minden kérdést tárgyal, amely ebben az életkorban felmerülhet, továbbá részletes, gyakorlati útmutatást ad a rossz szokások rögzülésének megelőzéséhez vagy a megváltoztatásukhoz, a hisztizés kezeléséhez és megszüntetéséhez, a fegyelmezéshez és az önfegyelemre neveléshez, az úgynevezett érzelmi intelligencia fejlesztéséhez. Segít a gyermeknyelv lefordításában, a napirend kialakításában, a játéktevékenység irányításában és a beszédfejlesztésben, mérlegelésre felkínált szempontjaival pedig talán megkönnyíti a nagy döntést: vállaljunk-e még egy gyereket.
A "suttogó" sorozat első két kötetének (A suttogó titkai, I. és II.) megjelenése után Tracy Hogg hihetetlenül népszerű lett szerte a világon, és rengetegen fordultak hozzá tanácsért. Összegyűjtötte a leggyakoribb gondokat, és ebben a könyvében még részletesebb magyarázattal kísérve, még több példával, még gyakorlatiasabb megközelítéssel, újabb ötletekkel oldja meg őket. Az olvasók kérésének megfelelően több benne a táblázatokban összefoglalt tudnivaló, az életkori bontás, a mintaétrend, a mintanapirend stb. Elsősorban a problémák nagy hármasára, az alvásra, az evésre és a viselkedésre összpontosít az előző két kötetben kifejtett elvek és filozófia alapján, esetenként továbbfejlesztve vagy felülvizsgálva őket - de foglalkozik az érzelmi neveléssel, a szobatisztaságra szoktatással, a hisztivel és a különböző félelmekkel is. Most bepillanthatunk Tracy fejébe, hogy lássuk, ő hogyan elemzi a problémákat, milyen kérdéseket tesz föl, hogyan állítja össze a megoldás tervét, és arra is megtanítja az olvasót, miként igazíthatja a módszereket a saját gyermekéhez, továbbá mit tegyen, ha úgy érzi: "az én gyerekemnél ez nem válik be". Akik már járatosak valamennyire a "suttogásban", de maradt problémájuk, most elvégezhetik a mesterkurzust; akik még nem ismerik Tracy gyermeknevelési filozófiáját, azok előtt most egy egészen új világ tárul föl.
Deákné Bancsó Katalin: Anya, taníts engem!
Dr.James Dobson: Fiúk nevelése
Manapság gyakran merül fel a kérdés, hogy hol hibázik a társadalom a fiúk nevelése terén. Miért vallunk oly sokszor kidarcot fiaink jellemének fejlesztését illetően? Miért kerül válságba oly sok fiú? Milyen tulajdonságokat kell megpróbálnunk a fiúkba plántálni? Dr. James Dobsonm, a neves családszakértő egyfajta térképet ad azok kezébe, akik a Teremtő akarata szerinti, lelkileg egészséges fiúkat szeretnének fölnevelni. Józan tanácsai valódi bátorítást jelentenek a szülőknek, tanároknak, tanácsadóknak, ifjusági vezetőkenk és mindazoknak, akik felelős, istenfélő férfiak következő nemzedékét formálják.
A lányok alapvetően mások, mint a fiúk? Ha igen, másként is kell nevelni őket?
Bárki is mondta, hogy a lányok "cukorból és szirupból" vannak, még nem találkozott az én kamasz lányommal!
Tinédzser lányom mintha érzelmi hullámvasúton utazna. Az egyik percben lelkesen szeleburdi, a másikban mogorva és visszahúzódó. Normális ez?
Mint anya, szeretnék a lányom legjobb barátnője lenni. Miért nem sikerül?
Apaként hogyan befolyásolhatom a lányom jellemét és döntéseit?
Hogyan járulhatnak hozzá a nagyszülők lányunokájuk egészséges neveléséhez?
Hogyan hat a lányokra szüleik válása?
Kortársak nyomása, táplálkozási zavarok, szerelem és szex, iskolai követelmények, életcélok - csak néhány példa a lányokra váró mai kihívások közül, melyekkel egyre fiatalabb korban szembesülnek. Hogyan vezessük végig lányunkat a nővé válás útján? Függetlenül attól, hogy még babázik vagy már a viharos tinédzserkorban jár, érzi-e, hogy ő a mi megbecsült és szeretett lányunk?
Dr. James Dobson, a gyermeknevelés széles körben elismert szakértője elkészítette a Fiúk nevelése c. könyvsiker régóta várt kiegészítőjét, a Lányok nevelését, melyben a legfrissebb kutatások alapján, a rá jellemző józan megközleítéssel segít szembenéznünk annak a feladatnak a kihívásaival, hogy lányainkból erős, egészséges és magabiztos, sikeres nőket neveljünk.